כל מה שצריך לדעת על תאורה של אחד המקומות הכי חשובים בבית, המטבח!

כל מה שצריך לדעת על תאורה של אחד המקומות הכי חשובים בבית, המטבח!

המטבח הפך בשנים האחרונות לאחד מחללי המגורים המרכזיים בכל בית ברחבי העולם, בשעה שהוא משמש הרבה מעבר למקום שבו מכינים את האוכל. החל מאזור חברתי שבו המשפחה מכונסת, אזור שבו ילדים בחלק גדול מהמקרים מכינים את שיעורי הבית שלהם או לומדים וכמובן גם אזור שבו אנחנו מכינים את הארוחות השונות ואוכלים בו. במיוחד בשל הפעילויות השונות תכנון התאורה חשוב ביותר בכדי להעניק פונקציונאליות מלאה לכל מטרה.

בין אם אתם מתכננים כעת את בית החלומות שלכם או רק ניצבים רגע לפני שיפוץ הדירה, הבחירה בתאורה היא ללא ההזדמנות שלכם למקסם את הפוטנציאל של המטבח, הן מבחינה פונקציונלית והן מבחינת אווירה ויצירת אנרגיה מתאימה. בדיוק לשם כך אספנו עבורכם מספר טיפים חשובים שיוכלו לסייע לכם לצלוח את המשימה בהצלחה.

תכנון תאורה קודם לכל

תכנון התאורה הוא אחד מהגורמים החשובים כדי לקבל את התוצאה הנכונה, בין אם אתם משפצים את המטבח שלכם בבית או ניצבים רגע לפני כניסה לבית חדש. תכנון תאורה בשלבים המוקדמים של השיפוץ יהפוך את המשימה לקלה יותר ומשתלמת יותר, קחו למשל נושא של חיווט בקירות שאותו נוכל לתכנן רגע לפני שהמטבח יהיה גמור ומסויד.

כהתחלה, אנו תמיד מייעצים לקחת בחשבון הצבה של מספר מקורות אור, מה שיאפשר לשלב סטייל ועיצוב נכון שיתקשר לאחר מכן עם העיצוב הכולל של הבית החדש או הקיים. לפני שנעשה בחירה עיצובית של גופי התאורה עלינו להתייחס למשימה הראשונה: אילו מטלות עתידות להיות מבוצעות במטבח? ערכו רשימה של השימושים השונים שאתם עתידים לבצע בעתיד במטבח וכך תוכלו לתכנן את התאורה הנכונה עבור כל אחד מהם.

תאורה מתאימה לכל מטרה

במטבח יש חשיבות לתאורה שתתאים למשימות השונות שאתם עתידים לבצע בו, הכנת אוכל, לימודים, שטיפת כלים ועוד הן רק חלק מהמשימות שתאורה תצטרך לאפשר את ביצוען בצורה הטובה ביותר. מרבית העבודה שתבוצע במטבח היא בדרך כלל על משטחי עבודה, אשר ממוקמים בחלק גדול מהמקרים מתחת לארונות מטבח, במקרים כאלה אנו ממליצים כדוגמא על התקנה של פסי לד בחלקם האחורי של הארונות כך נוכל לייצר תאורה חזקה וגם נסתרת ולא פוגעת בעיצוב הכולל, נקודה חשובה נוספת היא היתרון של התקנת תאורה כזו אשר לא תייצר צל על משטחי העבודה בשעה שאנו מכינים את האוכל.

נקודה נוספת שדורשת תכנון והתאמה נכונה של תאורה היא מעל האי במרכז המטבח, אשר הפך בשנים האחרונות לנפוץ ואנו יכולים למצוא אותו בכל דירה. אי שעליו מכינים בני המשפחה אוכל ידרוש גם הוא תאורה חזקה ומתאימה ולכן במקרה זה תאורה תלויה לא תהיה מתאימה או חזקה מספיק. תאורה תלויה יכולה להתאים מבחינה עיצובית כתוספת, אך קחו בחשבון את גובה ההתקנה שלא יפריע לעבודה על המשטח עצמו. במקרים כאלה אחד הפתרונות הוא מסילות תאורה שממוקמות מעל האי וניתן אף לתכנן אותן עם שליטה בעוצמת האור בהתאם לצרכים שלנו.

אפשרות נוספת ומעניינת עליה אנו ממליצים הוא שימוש בתאורה להדגשת עיצובים במטבח, כמו למשל תאורה לאורך מדפי תליה, תאורה בתוך ארונות וטיפ חדש הוא התקנת תאורה תחת האי עם מיקוד האור כלפי מעלה בכדי לייצר תחושה של אי צף במטבח.

ורגע לפני סיום, מה עם העיצוב?

לאחר שתכננו בצורה נכונה את התאורה, מתוך התאמה לצרכים השונים שלנו עלינו כעת לתת את הדגש הסופי לעיצוב. במקרה זה אנו ממליצים להוסיף שנדליר יפה או תאורה תלויית תקרה, תאורה בגומחות או כל גוף תאורה שיכול לתת את הטאצ' העיצובי האחרון וישלים למעשה את התאורה במטבח עם נגיעה של עיצוב ואווירה.

רגע לפני סיום, אי אפשר להתעלם מאחת הסוגיות החשובות הקשורות לתאורה והיא הבחירה בגוון הנכון, לגוון יש חשיבות מכרעת על האווירה שאותה אנו מעוניינים לייצר. תאורה חמה מייצרת לנו אווירה משפחתית וחמימה יותר בחדר, ובעיקר במטבח שהוא אחד מאזורי הכינוס המרכזיים של המשפחה.

דילוג לתוכן